Vyriešiť by to mohol nový stavebný zákon.
BRATISLAVA, 11. decembra 2024 - Nová bytová výstavba sa už tri roky spomaľuje. Jedným z dôvodov je aj zdĺhavé povoľovacie konanie a zbytočná administratíva. Zmeniť by to mohol nový stavebný zákon, ktorý je aktuálne na prerokovaní v Národnej rade SR.
Nedostatočná výstavba
V treťom štvrťroku tohto roku sa na Slovensku začalo s výstavbou 3231 bytov. Je to zhruba polovica toho, čo pred tromi rokmi. Vtedy, v čase realitného boomu sa začalo stavať 6202 nových bytov za rok. Dnes je situácia diametrálne odlišná. Tohtoročný údaj je dokonca najslabší za uplynulých 12 rokov, odkedy Štatistický úrad SR tieto čísla zverejňuje.
„Prepad bytovej výstavby je výsledkom pôsobenia viacerých faktorov. Jedným z nich je oslabenie realitného trhu po zvýšení úrokových sadzieb, keď developeri reagujú na slabší dopyt po bývaní. Podstatným dôvodom je ale aj zdĺhavé a komplikované konanie stavebných úradov,“ vysvetľuje zakladateľ realitnej siete UPgreat, Ing. Richard Churý.
Podľa správy Najvyššieho kontrolného úradu SR z roku 2022 bolo Slovensko druhou najhoršou krajinou v EÚ podľa počtu dní potrebných za vybavenie stavebného povolenia. Jedným z dôvodov bolo podľa úradu slabé personálne a odborné zabezpečenie úradov, no aj chýbajúca elektronizácia. Na získanie stavebného povolenia bolo potrebných 300 dní, kým európsky priemer bol na úrovni 177 dní.
Nový stavebný zákon by mal vyriešiť problémy
Zdĺhavé a nákladné povolenie je kameňom úrazu mnohých projektov. Zásadne to zhoršuje rentabilitu developerov a zvyšuje nároky na kapitál. Aj preto niektorí developeri zo Slovenska odišli. Iní musia plánovať na dlhšiu dobu dopredu, nevedia tak dostatočne pružne reagovať na potreby trhu.
Situáciu by mohol zlepšiť pripravovaný stavebný zákon. Ten, ktorý platí dnes, bol schválený ešte v roku 1976 a nevyhovuje súčasným požiadavkám. Cieľom nového zákona je urýchliť a zjednodušiť schvaľovanie stavebných zámerov. Mal by zároveň znížiť administratívu a spriehľadniť pravidlá.
Zrušenie dvojstupňového schvaľovania
Najzásadnejšou zmenou, ktorú zákon prinesie, je odstránenie dvojstupňového hodnotenia stavebných zámerov. To aktuálne zahŕňa územné a stavebné konanie. Orgány a účastníci sú preto nútení vyjadrovať sa k žiadostiam duplicitne. Nový stavebný zákon zlúči oba procesy do jedného. Cieľom je zníženie množstva potrebnej dokumentácie, časovej náročnosti a administratívnej záťaže.
Ďalšou zásadnou zmenou je digitalizácia procesov. Zavedie sa povinnosť vypracovávať a ukladať projektovú dokumentáciu elektronicky v informačnom systéme Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR, či povinnosť elektronicky podávať žiadosti na začatie konania.
Nádej na zlepšenie
„Cieľom nového stavebného zákona je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže a zjednodušenie stavebného konania. Platí to tak pri rodinných domoch a malých bytových domoch, no zjednodušenie stavebného konania sa bude týkať aj väčších developerských celkov,“ oceňuje Richard Churý. Víta preto zmeny, ktoré nový stavebný zákon prinesie. Dodáva, že zrýchlenie schvaľovania pomôže zvýšiť počet bytov na trhu a tým udržiavať zdravý vývoj cien s predchádzaním prudkému zdražovaniu v budúcnosti.